Ruland MSPX-25-25-F Two-Piece Clamping Rigid Coupling, Black Oxide Steel, Metric, 25mm Bore A Diameter, 25mm Bore B Diameter, 45mm OD, 75mm Length
★★★★★ 4.7 126 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by artiikki.fi
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Rigid Shaft Coupling, Bore Diameter 1 25 mm, Bore Diameter 2 25 mm, Bore Type Round, Clearance Diameter 51.5 mm, Coupling Construction Two-Piece, Coupling Material Carbon Steel, Coupling Outside Diameter 45 mm, Different Bore Sizes No, Keyway Depth 1 Not Applicable, Keyway Depth 2 Not Applicable, Minimum Bore Diameter 25 mm, Keyway Width 1 Not Applicable, Keyway Width 2 Not Applicable, Maximum Bore Diameter 25 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 400 N-m, Overall Length 75 mm
  • Machined to a fine burr-free finish.
Item Weight 1 pounds
Manufacturer Ruland Manufacturing
Item model number MSPX-25-25-F
Product Dimensions 3 x 2 x 2 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
126 ratings | 52 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (108)
4 stars
2% (3)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (13)